Regularna kontrola temperatury ciała jest jednym z najważniejszych aspektów leczenia infekcji. Kluczowe jest zachowanie umiaru w zbijaniu gorączki – zbyt wysoka temperatura ciała jest zagrożeniem dla zdrowia chorego, a zbyt niska znacząco spowalnia reakcję systemu immunologicznego na chorobę.
Jaki bezdotykowy termometr kupić?
Choć w wielu polskich domach znaleźć jeszcze można tradycyjne, przestarzałe termometry specjaliści rekomendują obecnie korzystanie w nowoczesnych termometrów bezdotykowych, które charakteryzują się szybkością działania, dokładnością pomiaru oraz minimalizacją kontaktu z chorym. Czym kierować się podczas wybierania termometru bezdotykowego?
Ranking termometrów bezdotykowych 2024
Termometr bezdotykowy – z kalibracją czy bez?
Istotnym elementem każdego termometru bezdotykowego termometru bezdotykowego jest jego kalibracja, czyli czas niezbędny do przystosowania urządzenia do temperatury pomieszczenia. Innymi słowy, gdy temperatura w miejscu przechowywania termometru (np. w szafce lub w szufladzie) różni się od temperatury pokoju, w którym leży chory (a zazwyczaj taki efekt me miejsce), bez kalibracji pomiar urządzenia może okazać się zaburzony, a rezultatem niewłaściwie zmierzonej gorączki będzie niewłaściwe leczenie choroby.
Nie wszystkie termometry bezdotykowe wyposażone są w kalibrację, dlatego właśnie wybór urządzenia posiadającego tę funkcję jest kluczowy dla komfortu chorego. Obecnie na rynku znaleźć można termometry bezdotykowe oferujące dwa rodzaje kalibracji – ręczną i automatyczną. Kalibracja automatyczna zająć może nawet kilkanaście minut, dlatego znacznie lepszą opcją jest wybór termometru bezdotykowego w kalibracją ręczną.
Jak szybko zmierzyć temperaturę?
Podczas wybierania termometru bezdotykowego warto też zastanowić się nad czasem mierzenia temperatury. W przypadku starych termometrów kontaktowych pomiar gorączki potrafił zająć nawet kilkanaście minut. Współczesne termometry bezdotykowe pozwalają skrócić ten czas nawet do kilku sekund.
Najszybszym sposobem mierzenia gorączki jest pomiar powiekowy za pomocą specjalistycznego termometru. Taka forma badania temperatury jest jednak bezpieczna jedynie na wybranych urządzeniach – pod żadnym pozorem nie wolno jej wykonywać na zwykłych termometrach bezdotykowych, w przypadku których najefektywniejszym sposobem zmierzenia temperatury jest pomiar na czole lub karku.
Czujnik odległości gwarancją poprawnego wyniku
W instrukcji każdego termometru bezdotykowego znajdują się dokładne wymagania dotyczące odległości urządzenia od ciała chorego. Najczęściej termometry wymagają pięciu centymetrów odstępu, ale zdarzają się też takie z odstępami sześciocentymetrowymi i innymi.
Niewłaściwa odległość urządzenia od ciała powodować może zaburzenie wyników pomiaru i podanie niewłaściwej temperatury. Dlatego właśnie przydatnym elementem wyposażenia każdego termometru bezdotykowego jest czujnik odległości, który gwarantuje poprawną odległość pomiaru.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania termometru bezdotykowego?
- urządzenie powinno być wyposażone w kalibrację ręczną lub automatyczną;
- urządzenie powinno umożliwiać pomiar temperatury na karku lub czole;
- dodatkowym atutem termometru bezdotykowego jest wyposażenie w czujnik odległości oraz możliwość wykonywania pomiarów powiekowych.
Tanie termometry bezdotykowe – Ranking 2024
Zestawienie na podstawie ceny zakupu.
Jaki termometr bezdotykowy najlepszy? Przegląd wg przedziałów cenowych
Tego rodzaju termometry są coraz chętniej wybierane ze względu na łatwość obsługi, szybkość pomiarową oraz higieniczny tryb odczytu (bez kontaktu z osobą chorą).
#1 Tani i szybki termometr bezdotykowy?
Decydując się na zakup modelu laserowego i tak musimy przeznaczyć na ten cel przynajmniej 80-90 zł, bo właśnie tyle kosztują najtańsze termometry bezdotykowe. W zamian otrzymamy już nawet w najbardziej podstawowych wersjach szybkość pomiaru (w kilka sekund), pamięć wykonanych odczytów, szeroki zakres odczytywanej temperatury (najczęściej 34-42,2°C), przejrzystość obsługi z czytelnym wyświetlaczem automatyczny wyłącznik urządzenia po około 1 minucie od wykonanego pomiaru. Dokładność pomiarowa oscyluje wokół 0,2°C (wg informacji producenta). Jeżeli zależy nam jednak na dobrym termometrze bezdotykowym, powinniśmy przeznaczyć na to większą gotówkę.
#2 Dobry termometr bezdotykowy do 150 zł
Bezinwazyjny sposób pomiaru temperatury jest popularniejszy, jednak przydatność tego rozwiązania determinuje przede wszystkim dokładność urządzenia – co nam po termometrze, który co prawda dokonuje pomiaru w ciągu kilku sekund, jak wartości przez niego wskazywane znacząco odbiegają od rzeczywistości. Warto w pierwszej kolejności postawić na modele produkowane przez znane firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu medycznego. Zwracajmy szczególną uwagę na specyfikację techniczną, dostarczoną przez producenta – szczególnie dotyczącą ciągłości pomiaru (niekiedy pomiędzy pomiarami należy odczekać 10-15 minut w zależności od termometru). W codziennym funkcjonowaniu przydatny będzie duży i czytelny wyświetlacz, intuicyjna obsługa menu, zapamiętywanie pomiarów, tryb oszczędzania energii, kompaktowe rozmiary, jak również możliwość pomiaru temperatury cieczy.
#3 Czy droższy znaczy lepszy? Co w kwocie powyżej 150 zł?
Bezkontaktowe termometry zapewniają wygodę, dzięki wyświetlaczowi LCD są czytelne, z reguły także intuicyjne w obsłudze. Czy są one dokładne? Wg danych producenta – tak (odchylenia rzędu 0,2°C do 0,3°C), a według opinii użytkowników – niestety niekoniecznie. Bardzo ważną rolę przy ich eksploatacji odgrywa przede wszystkim zapoznanie się z instrukcją obsługi, ponieważ część negatywnych opinii może wynikać z nieprawidłowej eksploatacji. Wszelkie rozbieżności dotyczące odczytów powinniśmy kontrolować porównując odczyty z tradycyjnymi termometrami. Nawet najlepsze modele wymagają ostrożności w użytkowaniu i korzystania zgodnie z ich przeznaczeniem oraz rekomendacjami producenta. Za wyższą cenę otrzymamy chociażby obudowę wykonaną z lepszych jakościowo materiałów.
Uwagi:
- Pamiętajmy, że wpływ na odczyt temperatury ma zachowanie odpowiedniej odległości od ciała lub innej badanej powierzchni. Rekomendowana odległość znajduje się w specyfikacji technicznej dołączonej przez producenta.
- Brak sensorów odpowiedzialnych za ocenę odległości również wpływa na różnice w odczycie. Wybierzmy taki, który nim dysponuje.
- Urządzenie wymaga skalibrowania i przyzwyczajenia się do warunków panujących w otoczeniu. Im lepszy termometr bezdotykowy, tym szybsza kalibracja.
Bezdotykowe termometry do mierzenia temperatury ciała w rankingu 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych termometrów bezdotykowych.