Jaki wybrać termometr elektroniczny?

Współczesne termometry nie przypominają w żadnym aspekcie tych tradycyjnych rtęciowych, używanych dawniej i wycofanych z obiegu  ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na środowisko oraz zdrowie człowieka. Termometry nowoczesne są ekologiczne oraz bardziej praktyczne. Ponadto są także o wiele wytrzymalsze, wodoodporne i wyposażone w duże wyświetlacze, które dają możliwość precyzyjnego odczytania temperatury w dosłownie kilka sekund. Termometry używane obecnie można podzielić na:

  • termometry szklane bezrtęciowe,
  • termometry elektroniczne dotykowe,
  • termometry elektroniczne bezdotykowe

Ranking termometrów elektronicznych 2024

Termometry elektroniczne – rodzaje, wady, zalety

Termometr do ciała elektroniczny jest obecnie najbardziej popularny. Wybrać można model tradycyjny takiego urządzenia – który mierzy temperaturę pod pachą, w ustach lub w odbycie, a także niestandardowy – mierzący temperaturę w uchu bądź przy czole. Termometry elektroniczne są używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Wynik uzyskiwany jest w czasie kilku sekund i wykazuje się dużą dokładnością (należy zwracać jednak uwagę na korzystanie z niego zgodnie z zaleceniami producenta i wytycznymi).

Niewątpliwą zaletą tego typu termometru jest jego atrakcyjna cena (już od około 20 zł), co jednak niekiedy wpływa na jego wykonanie – może szybko się zużywać lub tracić precyzję pomiaru.

Bezdotykowe termometry elektroniczne – wady i zalety

Termometr do ciała bezdotykowy elektroniczny do mierzenia temperatury wykorzystuje podczerwień. Nie potrzebuje bezpośredniego kontaktu z ciałem, aby wykonać pomiar – wystarczy przybliżyć urządzenie do czoła (bądź innej części ciała) na odległość kilkunastu centymetrów.

Ten rodzaj termometru jest zalecany do stosowania wśród dzieci, a to ze względu na jego higienę i komfort.

Można go wykorzystywać także do pomiaru temperatury pokarmów, kąpieli bądź powietrza. Jest o wiele droższy od swego odpowiednika dotykowego – jego cena waha się od 150 do 300 złotych.

Na co zwracać uwagę podczas doboru termometru do ciała?

  • Podczas wyboru termometru elektronicznego należy zwracać uwagę na jego szybkość pomiaru. Jest to parametr szczególnie istotny w stosunku do dzieci. Najszybszy pomiar posiadają termometry bezdotykowe, które jak już zostało wspomniane mierzą temperaturę w przeciągu kilkunastu sekund. Natomiast termometry elektroniczne dotykowe potrzebują niekiedy kilku minut do zmierzenia dokładnej temperatury.
  • Istotną sprawą w doborze termometru jest także dokładność. Najlepiej jest wybierać takie urządzenia, które oferują dokładność pomiaru do 0,1 stopnia Celsjusza.
  • Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Bardzo dobrze jest, jeżeli termometr posiada sygnał dźwiękowy, informujący o zakończeniu pomiaru.
  • Przyda się również np. wbudowana historia pomiarów, która umożliwia kontrolę zmiany temperatury ciała.
  • Ponadto dobry jakościowo termometr powinien posiadać również elastyczną końcówkę, która dopasowuje się do ciała oraz obudowę odporną na wilgoć.
  • Dokonując zakupu termometru nie można na nim oszczędzać, jako że dokładny pomiar temperatury jest niezwykle istotny, szczególnie jeżeli chodzi o zdrowie dzieci. Alergicy powinni natomiast pamiętać, aby wybierać termometry z hipoalergiczną końcówką.

Tanie termometry elektroniczne – Ranking 2024

Zestawienie na podstawie ceny zakupu.

Jaki termometr elektroniczny najlepszy? Przegląd wg przedziałów cenowych

Prezentujemy poniżej dwa podstawowe typy termometrów cyfrowych – kontaktowe i bezdotykowe. Sprawdzamy, co możemy znaleźć w konkretnych przedziałach cenowych.

Termometry elektroniczne do mierzenia temperatury ciała w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych termometrów elektronicznych.

Krótkie FAQ o termometrach elektronicznych

#1 Jaki typ termometru jest najdokładniejszy?

Badania sugerują, że termometry mierzące temperaturę w okolicach tętnicy skroniowej mogą również zapewniać dokładne odczyty dzieciom i niemowlakom. Ponadto są one ponadto najdokładniejszą alternatywą dla cyfrowych termometrów doodbytniczych do pomiaru temperatury ciała.

#2 Jak działa termometr elektroniczny?

Termometr elektroniczny działa poprzez badanie napięcia przepływającego do metalowej sondy i mierząc, ile prądu przez nią przepływa. Jeśli umieścimy sondę we wrzącej wodzie, ciepło wody sprawi, że przepływ prądu przez sondę będzie trudniejszy.

#3 W jaki sposób wykonać odczyt temperatury w modelu elektronicznym?

Cyfrowe termometry elektroniczne mierzą temperaturę za pomocą czujnika ciepła i wymagają baterii guzikowej. Mierzą temperaturę szybko, zwykle w mniej niż 30 sekund, a jej wartość jest wyświetlana na małym ekranie. Tego samego termometru można zazwyczaj używać do mierzenia temperatury w odbycie, pod pachą i w jamie ustnej.

#4 Jak dokładny jest termometr cyfrowy?

Normy branżowe wymagają dokładności cyfrowego termometru dotykowego do ± 0,1°C w zakresie 36,6°C do 39°C. Pamiętajmy też, aby monitorować wszelkie odchylenia od bazowej temperatury - niedokładności ze względu na panujące warunki otoczenia mogą się zwiększać.

#5 Czy termometry cyfrowe wymagają kalibracji?

Zaleca się również kalibrację termometru, gdy jest on używany do pomiaru ekstremalnych temperatur. Mierzenie bardzo gorących i bardzo zimnych obiektów może powodować niewielkie błędy przy następnej próbie przetestowania innego obiektu. Termometry wymagają także regularnej kalibracji (co tydzień lub nawet codziennie), gdy są często używane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *