Termometry laserowe, czyli bezdotykowe są coraz bardziej popularne w naszym społeczeństwie. W pełni przyjęły się one w placówkach ochrony zdrowia, gdzie stały się standardem. Do domowych apteczek wchodzą jednak znacznie wolniej z uwagi na swoją cenę. Warto jednak zaznaczyć, iż w domach, gdzie znajdują się małe dzieci, znajdują się prawie w każdej apteczce. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego termometru laserowego warto zapoznać się z ich funkcjami i parametrami, aby wybrać najlepszy dla siebie model.

Termometr laserowy vs tradycyjny termometr z cieczą

Różnice między termometrem bezdotykowym a tradycyjnym termometrem cieczowym są bardzo znaczne, a należą do nich:

  • bezpieczeństwo – termometr bezdotykowy jest znacznie bezpieczniejszy, gdyż nie zawiera cieczy, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia po wylaniu się z termometru (taką cieczą jest rtęć znajdująca się w starych „tradycyjnych” termometrach)
  • higiena – bezdotykowy pomiar temperatury jest znacznie bardziej higieniczny, bez problemu jeden termometr może używać wiele osób
  • cena – termometr laserowy jest dużo droższy od termometrów zawierających ciecze

Najważniejszą cechą termometru laserowego jest wykonywanie dokładnych pomiarów temperatury, co jest bardzo ważne – szczególnie w przypadku dzieci. Oczywiście to, jak bardzo pomiar będzie szybki i dokładny zależy w głównej mierze od właściwości termometru i jego funkcji, które przedstawiamy poniżej.

Kalibracja ręczna vs automatyczna

Kalibracja termometru jest bardzo ważną jego funkcją. Pozwala ona dostosować pomiar temperatury do temperatury otoczenia. Dzięki temu uzyskany wynik jest dużo bardziej wiarygodny. Warto zaznaczyć, iż termometry bez tej funkcji mogą podawać złe wyniki różniące się od prawdziwej temperatury nawet o 2 stopnie Celsjusza. Druga grupa termometrów laserowych, a więc te wyposażone w funkcję kalibracji mogą posiadać zarówno funkcję kalibracji ręcznej, jak i automatycznej. W pierwszym przypadku przed pomiarem temperatury wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, w celu skalibrowania termometru, a cały proces trwa kilka sekund. Funkcja automatyczna nie wymaga z kolei wciskania żadnego przycisku, lecz przy dużych zmianach temperatury otoczenia termometr może potrzebować nawet ok. pół godziny czasu, aby dostosować się do temperatury otoczenia.

Miejsca dokonywania pomiaru

Warto pamiętać, że chociaż to pomiar temperatury na powiece jest najbardziej wiarygodny, to nie wolno go wykonywać za pomocą termometrów laserowych, gdyż emitują one niebezpieczne dla oka promieniowanie. Niemniej jednak przy wyborze odpowiedniego termometru bezdotykowego warto zwrócić uwagę na możliwość dokonywania pomiaru w różnych miejscach takich jak czoło, skronie, czy kark – wtedy uśrednienie tych trzech uzyskanych wyników będzie najbardziej odzwierciedlało faktyczną temperaturę ciała.

Czujniki odległości pomiaru

Bardzo często w instrukcjach obsługi termometrów laserowych do pomiaru temperatury ciała widnieje uwaga, iż pomiaru należy dokonywać w odległości ok. 2, 3 lub nawet 5 cm od powierzchni skóry. Oczywiście tak precyzyjne pomiary nie są możliwe „na oko”, co niestety może powodować błędne odczyty temperatury spowodowane niedostosowaniem odległości termometru od miejsca pomiaru. Z tego powodu bardzo przydatnym dodatkiem do takich termometrów są czujniki odległości. Pozwalają one uzyskać jak najdokładniejszy pomiar temperatury po umieszczeniu termometru w zalecanej przez producenta odległości do skóry. Takie rozwiązanie będzie z całą pewnością pomocne, szczególnie dla rodziców wykonujących często pomiary u swoich dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *