Na rynku dostępnych jest coraz to więcej rozwiązań, jeśli chodzi o monitorowanie temperatury ciała. Nic więc dziwnego, że rodzice zastanawiają się, na które warto się zdecydować. Zwłaszcza, że nie każda metoda daje jednakowo dokładny wynik. Jest to kluczowe dlatego, że często podwyższona temperatura stanowi pierwszy sygnał, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym rozwiązaniom.
Rodzaje termometrów dla niemowląt
Wśród najpopularniejszych rozwiązań służących pomiarowi temperatury ciała można wyróżnić następujące typy:
- termometry szklane,
- termometry paskowe,
- termometry elektroniczne
- termometry na podczerwień,
- stałe monitory temperatury.
Każda z nich nieco różni się, jeśli chodzi o dokładność pomiaru i czas uzyskania wyniku. Dlatego też nie każda będzie odpowiednia tam, gdzie chodzi nam o maksymalnie precyzyjny i jak najszybszy odczyt.
Najprostsze rozwiązania
Oczywiście najprostsze metody to stosowanie termometru szklanego lub paskowego. Niestety żadna z tych metod nie nada się w przypadku dzieci. Jeśli chodzi o termometry szklane, wprawdzie już dawno zastąpiono szkodliwą rtęć alkoholem, ale nadal istnieje spore ryzyko stłuczenia przyrządu przez dziecko. Co więcej, na wyniki pomiaru trzeba czekać kilka minut, a czasami to może być już za długo.
Z kolei termometry paskowe są bardzo nieprecyzyjne. Metoda ta polega na przyklejeniu specjalnego paska na czoło dziecka i porównaniu jego koloru z załączonym wzornikiem po wybarwieniu miernika. Niestety brak dokładności praktycznie wyklucza to zastosowanie nie tylko w przypadku dzieci, ale nawet dorosłych.
Tanie termometry bezdotykowe dla niemowląt – Ranking 2024
Zestawienie na podstawie ceny zakupu.
A co z nowymi technologiami?
Termometry elektroniczne są przede wszystkim bardzo szybkie i dokładne. Większość z nich podaje wynik w zaledwie kilkadziesiąt sekund z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz to, czy urządzenie ma miękką końcówkę, która nie będzie stwarzała zagrożenia dla dzieci (w przypadku zakupu modelu kontaktowego, do pomiaru pachowego). Można spotkać także termometry z profilowaną końcówką do pomiaru temperatury w uchu (pomiar z błony bębenkowej). Niestety dokonanie takiego pomiaru z uwagi na ruchliwość dziecka może być dosyć trudne.
Lepszym rozwiązaniem, choć nieco droższym, są termometry bezdotykowe działające na podczerwień. Wystarczy zbliżyć końcówkę termometru do czoła dziecka na odległość kilku centymetrów i nacisnąć przycisk, a wynik z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza pojawi się po kilku sekundach. Jest to rozwiązanie całkowicie bezstresowe dla dziecka, a pomiaru można dokonać nawet podczas snu.
Bezprzewodowy system monitoringu temperatury
Nowością na polskim rynku są systemy ciągłego monitoringu temperatury, które ze względu na wysoką cenę wciąż nie są popularne. Składają się one z czujnika, który mocuje się do pieluchy tak, aby dotykał brzucha dziecka oraz monitora lub aplikacji (np. w smartfonie), które pokazują aktualną temperaturę ciała.
Tego typu systemy najczęściej umożliwiają ustawienie progu temperatury, którego przekroczenie spowoduje natychmiastowe poinformowanie rodzica i umożliwi podjęcie błyskawicznego działania. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych rodziców, którzy narzekają na nieprzespane noce, ale chcą mieć jednocześnie stałą kontrolę nad stanem zdrowia swojego dziecka.
Rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować jest kilka. Pamiętajmy jednak o tym, że zdrowie i życie mamy jedno i nie warto oszczędzać pieniędzy tam, gdzie w grę wchodzi zagrożenie bezpieczeństwa dziecka. Dlatego decydując się na termometr, starajmy się wybierać rozwiązania maksymalnie precyzyjne i szybkie po to, by mieć czas na podjęcie działań.
Ranking termometrów dla niemowlaka 2024
Zestawienie najchętniej wybieranych termometrów do mierzenia temperatury ciała u niemowląt.