Dokładne określenie jaką temperaturę posiada woda, może okazać się niezbędne w wielu życiowych sytuacjach. Począwszy od gotowania idąc przez przygotowywanie kąpieli w wannie bądź basenie dla dziecka kończąc na temacie połowu ryb. Przy zakupie termometru do wody warto pochylić się nad jego istotnymi parametrami technicznymi a także samym sposobem wykonania pomiaru, dzięki temu dobierzemy najlepszy rodzaj do naszych potrzeb.

Termometr do wody

Rynek bogaty jest w wiele rodzajów i modeli termometrów. Możemy znaleźć sprzęt zarówno dedykowany jak i całkowicie uniwersalny. Termometry uniwersalne najczęściej wykonane są w taki sposób aby było możliwe ich użycie w przeróżnych warunkach. Termometry dedykowane są natomiast przystosowane do wykorzystywania ich w konkretnej sytuacji.

Istotne parametry

  • przedział mierzonych temperatur – w sprzedaży znajdziemy te mierzące temperaturę od 0 do nawet kilkuset stopni Celsjusza.
  • precyzja pomiaru – producenci nie są zobowiązani do podawania parametrów dokładności pomiaru dlatego też w tej kwestii warto posiłkować się recenzjami umieszczonymi w internecie.
  • rodzaj termometru – obecnie wyróżniamy 2 główne modele

Termometr alkoholowy

Jest tanią opcją i podstawowym sprzętem, którego działania sprowadza się do pokazania temperatury za pośrednictwem słupka wypełnionego alkoholem. Sprzęt tego typu może w łatwy sposób ulec zniszczeniu.

Termometr elektroniczny

Jest to dokładniejszy i odporniejszy rodzaj termometru. Posiada on także dodatkowe funkcje jak np. historia pomiarów lub sygnał dźwiękowy. Sprzęt ten nie zawiera w sobie cieczy dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny w użyciu. Ważną kwestią jest natomiast pamiętanie o systematycznej wymianie baterii.

Termometr do wody basenowej

Tego typu urządzenia umożliwiają stałą kontrolę nad temperaturą basenowej wody. Jest to szczególnie przydatne gdy z basenu korzystają dzieci. Do pomiaru wody basenowej dostępne są modele stacjonarne, montowane bądź pływające. Ważną kwestią jest wytrzymałość modelu tak aby nie uległ zniszczeniu przy zabawie. Dokładność pomiaru w tym przypadku nie jest aż tak ważna.

Termometr do gotowania wody

Przy tym zastosowaniu konieczny jest bardzo precyzyjny termometr pokazujący nawet wartości dziesiętne. Jest to niezwykle istotna kwestia przy przygotowywaniu naparów bądź herbaty. Modele przeznaczonego do tego typu użytkowania posiadają obudowę, która nie nagrzewa się podczas pomiarów. W dodatku są wykonane ze stali nierdzewnej przez co są wytrzymałe.

Termometr do wody i powietrza

Uniwersalne produkty do stosowania w warunkach domowych nie powinny posiadać niebezpiecznych substancji. Warto też zadbać o to aby wybrać wytrzymały model. Tyczy się to zarówno termometru ozdobnego jak i tego do pomiaru temperatury ciała. Młodym rodzicom do mierzenia temperatury polecane są natomiast termometry bezdotykowe.

Termometr wędkarski

Temperatura to ważny czynnik dla wędkarzy. Odpowiada ona za aktywność ryb lub jej brak. Sprzęt do pomiarów tego typu musi wyróżniać się precyzyjnymi pomiarami a także sporą wytrzymałością. Bardzo podobnymi parametrami powinny posiadać również termometry dla morsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *