Podczerwień o niewidzialne dla człowieka promieniowanie cieplne (elektromagnetyczne). Każde ciało o temperaturze wyższej niż zero bezwzględne emituje pewne promieniowanie cieplne. Dzieli się ono na pasmo widzialne i właśnie podczerwień. W praktyce, im ciało jest cieplejsze, tym więcej podczerwieni emituje. Aby określić temperaturę na podstawie promieniowania tego rodzaju, potrzebny jest termometr na podczerwień. Jakie urządzenie tego rodzaju zakupić? Czym się kierować w tym przypadku?

Douszny termometr na podczerwień

Termometry tego rodzaju mierzą temperaturę bębenka zlokalizowanego w okolicy podwzgórza, a więc części mózgu odpowiadającej za kontrolowanie temperatury ciała. Posiadają one specjalne końcówki, które wprowadza się do ucha. Promieniowanie podczerwone, które emitowane jest przez człowieka przechodzi przez znajdującą się w urządzeniu soczewkę skupiającą wiązkę promieniowania i kierującą je na detektor. Ten je odbiera i przekazuje do mikrokomputera, który oblicza temperaturę. Pokazuje się ona na wyświetlaczu LCD.

Termometr bezdotykowy do czoła

Z kolei termometry tego typu mierzą temperaturę ciała ludzkiego z pewnej odległości. Wystarczy włączyć je i skierować w kierunku czoła w odległości 5-10 centymetrów od twarzy. Po około 2 sekundach na wyświetlaczu pojawia się wynik pomiaru. Coraz częściej termometry bezdotykowe do czoła mierzą przy okazji temperaturę otoczenia, wody itd.

Termometry na podczerwień dla dzieci

W przypadku małych dzieci bezdotykowy termometr na podczerwień jest doskonałym rozwiązaniem. Dokonuje on pomiaru bez konieczności dotykania malucha. Temperaturę można więc zmierzyć nawet wówczas, gdy dziecko śpi. To urządzenie, które sprawdza się gdy pociecha jest ruchliwa i niespokojna. Sam pomiar zajmuje bowiem maksymalnie dwie sekundy. Dodatkowo przy pomocy takiego urządzenia można zmierzyć temperaturę otoczenia czy butelki z mlekiem. Są to sprzęty higieniczne. Pomiar odbywa się na odległość. Nie trzeba więc ich dezynfekować.

Dlaczego termometry na podczerwień stały się tak popularne?

Termometry bezdotykowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na zmierzenie temperatury ciała bez konieczności dotykania go. To rozwiązanie bardziej higieniczne niż w przypadku klasycznych termometrów wkładanych pod pachę. Termometry na podczerwień stosowane są powszechnie ze względów bezpieczeństwa. Są niegroźne dla małych dzieci. Nie zawierają szkodliwej rtęci. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że są one dużo dokładniejsze niż klasyczne termometry kontaktowe, co ma ogromne znaczenie w medycynie.

Przy zakupie termometru na podczerwień warto zwrócić jednak uwagę na kilka podstawowych parametrów. Oto najważniejsze z nich:

  • Dokładność pomiaru – powinna być jak największa. Standardowa granica błędu to obecnie w termometrach bezdotykowych 0,2 stopni Celsjusza.
  • Czas pomiaru – im jest on krótszy, tym oczywiście lepiej.
  • Pamięć – to funkcja pozwalająca na zapisywanie w pamięci urządzenia wyników pomiarów z datą i godziną ich dokonania. W ten sposób łatwo śledzić można przebieg choroby.
  • Funkcje dodatkowe – np. możliwość pomiaru temperatury otoczenia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *